Biber Dolması ve İçimizi Doldurmak

O gün okul bitmek bilmedi desem yeridir. Sebebi ise sabah annemin bir yandan işe yetişmeye çalışırken bir yandan da beni giydirmekle uğraştığı sırada göz ucuyla mutfağı gözetlediğim esnada gördüklerimdi: anneannem dolmalık biberleri tezgaha çıkarmıştı. Hemen eve gelip, okuldan sonra yapmayı en çok sevdiğim şeylerden biri olan anneanneme mutfakta yardım etmeyi istedim.

Henüz okula gitmiyorken bile biber dolması yapmak en sevdiğim şeylerdendi. Anneannem televizyonda sevdiğim bir çizgi filmi açar, salonun ortasına turuncu, pötikareli kocaman bir örtü serer, bir ucuna kendi oturur, karşısına beni oturturdu. İkimizin ortasında da yemyeşil, tombik dolmalık biberler ve anneannemin hazırladığı, içinde salçanın kırmızısının, nane ve maydonozun yeşilinin ve pirinçlerin beyazlığının dans ettiği o misss kokulu harç olurdu. Küçük elime küçük bir kaşık verir, önüme iki üç tane biber koyar, kendisine baka baka doldurmamı isterdi. Kilim desenli kalın halımızı örten örtü sağ olsun, döküp saçmak asla serbest olmasa da (”israf en büyük günahtır, o bir tane pirinç tanesine muhtaç olan insan var kızım!’’) arada bir taşırınca maviş gözlerine yayılan bir gülümseme dışında pek bir tepki göstermezdi. Sonra dolmaları tencereye yerleştirir, pişmesini beklerken o etrafı toplar, ben de çizgi filmimi izlerdim. Gelgelelim eğer o sırada Casper varsa anneannem işi gücü bırakır, sevimli hayaletin maceralarına benimle beraber gülerdi.

biber dolmsı

Neden özellikle Casper’ı severdi, bilmiyorum. Öyle hurafelere inanan biri değildi ama bu dünyada yalnız olmadığımızı söylerdi hep, başka varlıklar olduğundan emindi. Geçen gün biber dolmamın pişmesini beklerken Mahir Ünsal Eriş’in Öbürküler romanını okuyordum. Kitaptaki yaşlı ninenin ‘öbürkülerin’ varlığını vakur bir tavırla kabul edişi, temiz kalpliysen, içinde kötülük yoksa sana bir zarar vermeyeceklerinden emin oluşu, ‘onlar kime kötülük edeceğini bilir’ deyişi (sanırım pişen dolmaların odaya yayılan kokusunun da katkısıyla) bana anneannemi hatırlattı. Aslında hiç kimseye, hiçbir şeye öbürküler demeden, yaşlılarımızın yolunda giderek, kalbimizi temiz tutup, herkesin ve her şeyin bu hayattaki varlığını korkmadan kabul edebilsek…

mahir

O güzel öğleden sonraları sadece biberleri doldurmazdık biz, içimizi de doldururduk. Ben ona günümü anlatırdım, o bana hikayeler anlatırdı, içimiz sevgiyle ve akşam eve hastaneden yorgun argın gelen annemin yüzünde yaratacağımız gülümsenin heyecanıyla dolardı. Kötü şeylere, şimdiki gibi bir dakikada, bir tuşla binlerce insanın enerjisinin içimize yerleşmesine fırsat da yer de kalmazdı. Anneannem gittikten sonra daha nice biberleri doldurdum ama okuldan sonra onun bana kapıyı açacağını bilerek, güneş hala yanaklarımda kıpkırmızıyken, şimdi bir yerde görsem dahi tanıyamayacağım kadar masum ve bana yabancı bir huzurla eve gelişimin yerini hiç dolduramadım.

O zaman sizinle çocukluğumun biber dolması tarifini paylaşayım ve pişmesini beklerken siz de sonu oldukça sürprizli Öbürküler romanına gömülüp, her şey göründüğü gibi mi acaba diye sorgulayın.

 

Biber Dolması

bbbbbb

 • 6 adet orta boy biber dolması
 • 1 adet orta boy soğan
 • taze nane ve maydanoz
 • kuru nane, karabiber, kimyon, tuz
 • 1 adet büyük domates veya 2 adet normal boyda domates
 • en az 2 yemek kaşığı domates salçası
 • 1 veya 1 buçuk su bardağı pirinç
 • isterseniz tavada hafifçe kavurup, kıyma da ekleyebilirsiniz

Yapılışı

 • Biberlerin tepelerini kapak yapabileceğiniz şekilde kesin ve içindeki beyaz kısımları, çekirdekleri temizleyin.
 • Pirinçleri suyu berrak akana kadar yani fazla nişastası gidene kadar yıkayın ve ılık suda yaklaşık 5 dakika bekletin.
 • Suyunu süzdükten sonra baharatlar, salça ve domatesle güzelce karıştırın. (Nane çok önemli, naneyi bol koyun)
 • Biberleri çok az boşluk kalacak şekilde doldurun,çünkü pirinçler pişinde şişeceği için taşma yapabilir.
 • Pişireceğiniz tencerenin dibini sıvı yağ ile yağlayın. Doldurduğunuz biberleri yerleştirin.
 • Su ısıtın ve dolmaların kapaklarını geçmeyecek şekilde ve dolmaların üzerine gelmeyecek şekilde, tencerenin kenarından dibine dökerek suyu ekleyin.
 • Kapağını kapatıp, biberler yumuşayana ve pirinçler pişene kadar kısık ateşte suyunu kontrol ederek pişirin.
 • Afiyet bal şeker olsun.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s